"Ja kaut kas nākas grūti, tad tas ir viens iemesls vairāk, lai to izdarītu."


Aksels Munte


NAGU GRIEŠANA

Ja sunim vai kaķim nagi nodilst pietiekami un vienmērīgi, tad tos nav nepieciešamība griezt. Ja nagi ir pārāk gari, tie var aizķerties un aizlūzt, bet retos gadījumos – pat ieaugt ķepas spilventiņā. Šo iemeslu dēļ, neatkarīgi no tā vai dzīvniekam tiek griezti nagi, regulāri jāapskata nagu garums un stāvoklis.

Kā griezt nagus?

Visiem kaķiem un daļai suņu ir balti nagi, kurus novietojot pret gaismu, var iekšā redzēt sārtu naga daļu – dzīvnadzi, kas satur nervus un asinsvadus. Dzīvniekiem ar melniem nagiem ir grūtāk tos apgriezt, jo dzīvnadzi neredz. Svarīgi, ka gadījumos, kad nagi nav dabiski nodiluši un apgriezti, dzīvnadzis var kļūt garāks.
Pa kreisi parādīts nags ar dzīvnadzi pirms griešanas un pareiza griezuma līnija, bet pa labi – nags pēc apgriešanas.

Suņiem ar tumšiem nagiem ieteicams nagu griezt pakāpeniski pa plānai plēksnītei, lai neiegrieztu dziļi dzīvnadzī. Pirmoreiz nagus ieteicams apgriezt pie veterinārārsta, kas parādīs kā to pareizi darīt mājas apstākļos. Nagu griešanai izmantojiet dzīvniekiem paredzētas knaiblītes.

Ko darīt, ja netīšām iegriezts dzīvnadzī?

Tā kā dzīvnadzis satur asinsvadus, tad, iegriežot tajā, nags ne tikai sāp, bet arī asiņo. Asiņošanu var apturēt, pie naga piespiežot marlīti ar speciālu pulveri, piemēram, Kwik-stop vai sausu kālija permanganātu (zilajiem graudiņiem).

Kā pieradināt pakāpeniski dzīvnieku pie nagu griešanas?

Vēlams dzīvnieku pie nagu griešanas sākt pieradināt jau no mazotnes, tam izvēloties klusu vietu un laiku, kad dzīvnieks ir mierīgs – pēc pastaigas vai ēšanas. Sākumā tikai regulāri paņemiet suņa ķepu rokā un paturiet, bet kaķiem var, uzmanīgi uzspiežot uz ķepas spilventiņa, izlaist nagus. Dzīvnieku pie nagu griešanas skaņas var pakāpeniski pieradināt, paņemot to klēpī un viņa tuvumā griežot gabaliņos sausu spageti makaronu – tas lūzīs un skaņa būs līdzīga kā tad, kad tiks griezti nagi. Pēc tam uzmanīgi grieziet nagus kā parādīts attēlā augstāk.